Mayınlı arazi için bot!

10 kat malzemeden üretilen bot, testleri başarıyla geçti

29 Nisan 2015 Çarşamba, 16:25

SürmeneAjans

Topuk mayını olarak bilinen ve ayağın kopmasına neden olan patlayıcıya dayanıklı bot üretildi. Gaziantep Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Halil Güzelbey ve ekibinin 12 yıl süren çalışmayla ürettiği “Mayına Dayanıklı Asker Botu“, Sakarya’daki Otokar fabrikasında patlamaya eş değer testlerden başarıyla geçti.

Prof. Dr. Güzelbey, 12 yıl önce başlattıkları ve birkaç kez kesintiye uğrayan projede son aşamaya geldiklerini söyledi. Proje ekibinde yer alan öğrencilerden Ediz Şavkın’ın bir trafik kazasında hayatını kaybettiğini belirten Güzelbey, botun adını da onun anısına “Ediz” koyduklarını ifade etti.

Patent almak için başvuruda bulunduklarını dile getiren Güzelbey, şöyle konuştu: “Botumuzu hazırlayarak Otokar’da patlamaya eş değer düşürme testine götürdük. Bir mankenin ayağına giydirilen bot yüksekten platformla beraber düşürüldü. Bot, 20 gramlık İtalyan mayının etkisinin aynısının simüle edildiği testten geçti. Şimdi bir aşama daha var. Üst tarafından da şarapnelden etkilenmemesi için modifikasyon yapacağız

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.