Bir mucit de Denizli’den

Doğalgaz faturasını üçte bire düşürecek tasarruf cihazı yaptı.

31 Aralık 2014 Çarşamba, 20:51

SürmeneAjans

İlkokul mezunu mucit Şadi Başer, evinde kurduğu atölyede, doğalgaz faturalarını 3’te 2 oranında düşürecek cihaz geliştirdi. Elektronik cihazların parçalarıyla daha önce çorba karıştırıcısı ve kahve makinesi gibi cihazlar yapan 39 yaşındaki mucit Şadi, bu kez de doğalgaz faturalarını 3’te 2 oranında düşürecek başka bir cihaz geliştirdi. İsmine ‘tasarruf cihazı‘ diyen ve yazılımını da evde kendisi yapan Başer, geliştirdiği cihazının kombiden çıkan sıcak suyu üç katına kadar elektrik frekansıyla daha çabuk ve fazla ısıttığını söyledi.

İlkokul mezunu olan ancak çocukluğundan bu yana kendini elektrik ve elektronik konusunda geliştirip, makine tasarlayan evli bir çocuk babası Şadi Başer, evinin bir odasını da atölyeye dönüştürdü. Başer, işinden arda kalan boş zamanlarını da atölyesinde yazılım geliştirip, elektronik makinelerin parçalarıyla çeşitli cihazlar yaparak geçiriyor. 5 aydır doğalgaz tasarruf cihazı üzerinde çalışan Şadi Başer, elektronik devreler ve mikroçipler kullanıp, yazılımını kendi yaptığı cihaz ile kombi kullanılan her yerde doğalgaz faturalarını 3’te 2 oranında düşürecek cihaz geliştirdiğini söyledi.

Mucit şöyle konuştu: “Kombiler ısı termostatların sağladığı sıcaklık değerine göre açılıp kapanır, çalışır. Benim cihazım suyu sürekli sıcak tuttuğu için kombi uyku haline geçiyor. Kombi çalışmıyor sadece su sirkülasyon pompası çalışıyor. Bu sayede de suyu ısıtarak tekrar devam ettiriyoruz. Kombide uyku pozisyonuna geçtiğini için tasarruf sağlıyor. Cihazın üretilip, piyasaya sürülmesi için bir firma benimle görüştü. Cihazı beğendiler

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.