Hastalık teşhisinde yeni umutlar

Geliştirdiği teknolojilerle tanınan Prof. Dr. Aydoğan Özcan, yakın gelecekte diş fırçası ve kıyafetlerin de hastalık teşhisinde kullanılabileceğini söyledi

31 Mayıs 2015 Pazar, 12:46

SürmeneAjans

Hastalık teşhisine yönelik geliştirdiği teknolojilerle tanınan Türk bilim insanı Prof. Dr. Aydoğan Özcan, yakın gelecekte diş fırçası ve kıyafetlerin de hastalık teşhisinde kullanılabileceğini söyledi

Çalışmalarını Kaliforniya Üniversitesi Elektrik Mühendisliği ve Biyomühendislik laboratuvarında sürdüren Prof. Aydoğan Özcan, Gediz Üniversitesi tarafından düzenlenen Uluslararası Yarı İletken Teknolojileri Konferansı’na katıldı.

Teknoloji zirvesinde konuşma yapan Prof. Özcan, çok yakında evler ve kişisel eşyaların da akıllı hale geleceğini belirtti. Prof. Özcan, hastalıkların teşhisine yönelik teknolojiler hakkında şu bilgileri verdi:

“Mesela banyolarımız laboratuvar gibi çalışacak. Dişimizi her fırçaladığımızda, diş fırçamızda bıraktığımız hücre parçaları ile biyomoleküler seviyedeki bazı izler analiz edilecek. Hastalık belirtileri var mı, kronik hastaysak rahatsızlığımızın seyri ne durumda ya da bazı rahatsızlıklara karşı risk faktörlerimizin ne olduğu incelenecek. Akıllı diş fırçamız, doktorumuzla iletişim halinde olacak, olumsuz bir durumda erken teşhis ve geç kalınmadan hızlı bir şekilde tedaviye başlanmasını sağlayacak.

Kıyafetlerimize de biyosensörler yerleştirilecek, vücudumuzdaki farklı biyoizler izlenecek. Cep telefonu içine yerleştirilecek çiplerle çok küçük organizmaları, virüsleri hatta DNA moleküllerini dahi tespit edeceğiz. Hastalık teşhislerini, genetik testlerini dahi kendimiz yapabilir hale geleceğiz.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.