Doğayı Mekânlara Taşıyan Saksı Modelleri

29 Haziran 2018 Cuma, 01:16

Ev ve ofis dekorasyonunda ön plana çıkan saksılar; duvarlar, mobilyalar, teknolojik cihazlar ve objeler arasından sıyrılarak bulunduğu mekâna doğayı taşır. Ev bitkisi bulunan her ortam daha ferah ve bol oksijenli hale gelir. Ev, ofis, balkon, kapı önü, pencere önü, restoran ve mağazalarda ev bitkileri kolaylıkla yetiştirilebiliyor. Birbirinden güzel saksı modelleri ile her çeşit bitkiye ev sahipliği yapmak mümkün. Saksı çeşitleri incelendiğinde ciddi bir yelpaze olduğu görülüyor. Örneğin evde sebze ve meyve yetiştirmek için ince uzun, geniş hacimli saksılar bulunuyor. Süs bitkileri, yeşil bitkiler, meyve veren bitkiler olmak üzere farklı bitki türleri için tasarlanan saksılar, dayanıklı materyali sayesinde uzun ömürlü kullanım vaat ediyor. Saksı seçerken yetiştirilecek bitki esas alınmalı ve bitkinin özelliğine göre tercih yapılmalıdır. Böylece aynı saksıda sayısız kez bitki yetiştirilebilir.

Dekoratif saksı modelleri pişirilmiş topraktan yapılarak mekâna tam anlamıyla doğallık katıyor. Renkli süs bitkileri için zarif bir yuva olan toprak saksılar, küçücük boyutlardan büyük boyutlara kadar seçenek sunuyor. Saksı türlerine bakıldığında aslında bazı modellerin süs çiçekler için vazo görevi gördüğü söylenebilir. Saksılarda en çok toprak ve renkli modeller ilgi görüyor. Renkli ve küçük boy saksılar kaktüsten menekşeye kadar her türlü bitki için hoş bir görüntü veriyor. Sadece renkli saksılarla dahi bir ortamı yeniden dekore etmek, farklı bir atmosfer yaratmak mümkündür. Örneğin günümüzde birçok kafe ve restoran saksı kullanarak mekân dekorasyonu yapıyor.

Dekoratif saksı seçiminde dikkat edilmesi gereken ilk şey yapay değil canlı ve gerçek çiçekler kullanmaktır. Özellikle evde kullanılacaksa eğer büyük toprak saksılar hem dekoru canlandırıyor hem de çiçek için ideal bir yetişme alanı oluşturuyor. Saksı, temelde çiçekler için yuva olabilir ancak hiçbir zaman mekândan bağımsız bir nesne değildir. Saksılar, evin bütününü oluşturan detaylardan sadece biridir. Peyzaj mimarisinde bile büyük boy saksılar dekorasyonun en önemli parçası kabul ediliyor. Yeni nesil bahçe düzenlemelerinde süs bitkilerinden büyük ağaçlara kadar her çeşit bitki saksılarda boy veriyor. Avrasyatoptan.com sitemizde, envai çeşit saksı modelleri her ortama uyum sağlayacak şekilde satışa sunuluyor. Güvenli alışveriş keyfini Avrasya Toptan ile yaşayabilirsiniz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.