Tek ağaçlı fındıklıklar

Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi kapsamında, geleneksel yöntemlerin dışına çıkılarak dikilen fidanlarda fındık oluşmaya başladı.

03 Mayıs 2015 Pazar, 14:54

SürmeneAjans

Trabzon Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Güngör Köleoğlu, Fındık Araştırma İstasyonu’ndan temin edilen ve tek gövde üzerinde yer alan fidanlardan, Trabzon’un Ortahisar ilçesinde bir bahçeye dikildiğini belirtti. TTB’nin, geçen yıl yaşlı fındık bahçelerinin yenilenmesine yönelik uygulama başlattığını hatırlatan Köleoğlu, “Çukurçayır Mahallesi’ndeki bahçeye dikilen 40 fidanın bir kısmında fındık çotanakları oluşmaya başladı. Türkiye’de bahçe formatında aşılı fındık fidanları ile oluşturulan tek tesis olan tesise dikilen fidanlar beklenenin üzerinde gelişim gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Fındık üreticisinin verim ve kaliteyi arttırmak için yeniliklere açık olması gerektiğine dikkati çeken Köleoğlu, şöyle konuştu: “Oluşturduğumuz örnek bahçelerde çok dallı ocakların yerine ikili ya da tek gövdeli sistemlerle dikimler yaptık. Projemiz işe yarıyor. Özellikle dal ağaç sistemi her açıdan yararlı.

Bahçelerden sorumlu Ziraat Mühendisi Erdal Yığcı da gövdesinden dal vermeyen ağaçlara aşılanan Giresun yağlısı çeşidinin yöre şartlarına uyum sağladığını belirtti. Bir dönümlük alana 4 – 5 metre aralıklarla 3’ü tozlayıcı palaz türünde olmak üzere dikilen 40 fidanın da tuttuğunu ifade eden Yığcı, “Üç yaşındaki fidanların bazılarında fındık oluşmaya başladı. Fidanlar tek ağaç şekliyle 6 ile 7’inci yıldan itibaren hedeflenen verimde fındık vermeye başlayacaklar. Üreticimiz bahçesi ile çok ilgili. Biz de sıkı bir şekilde takip ediyoruz. Görülecektir ki çok fındık almak için aynı yere çok ağaç veya dal dikmeye gerek yoktur” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.