Küflenmezse para edecek!

Fındık üreticileri, fındık çotanaklarının ve ağaçların dış kısmını saran küf hastalığının salgın hale gelmesinden korkuyor.

31 Mayıs 2015 Pazar, 13:07

SürmeneAjans

Fındık üreticileri arasında, yoğun kar yağışı ve don hasarından sonra şimdi de küf paniği başladı. Geçen yıl zirai don afeti yaşayan fındık üreticileri, bir çok bahçede görülen küf hastalığı yüzünden endişeli.

Yapılan araştırmalar sonucunda, küf hastalığına etki edecek bazı ilaçların halen denenme aşamasında olduğunu belirten Giresun’daki Fındık Araştırma İstasyonu Müdürü Gökhan Kızılcı, hastalık ve korunma yöntemleriyle ilgili bilgi verdi.

Kızılcı “Hastalık tamamen yaprakları kaplayarak bitkinin fotosentez yapmasını engelliyor. Ciddi bir hastalık. Eğer gerekli zirai mücadele yapılmazsa ürüne zarar vererek döküyor. Bu hastalık değişen mevsim şartlarından dolayı bölgemizde görülmeye başlamıştır. Halk arasında küf hastalığı olarak bilinen bu hastalık diğer bir adıyla mantar hastalığıdır. Üreticilerimize kısa vadede küf hastalığıyla ilgili kükürtlü ilaç kullanılmasını tavsiye ediyoruz. Hastalığın ilk başladığı yerler dip sürgünleridir. Buralar iyice temizlenmeli ve bahçeden uzaklaştırılmalıdır. Dip sürgünlerini temizleyip bahçede bırakırsak gelecek yıl hastalığın devam etmesine fırsat vermiş oluruz” dedi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.